Education Digest


News-Current Report

MU president’s list

OXFORD — Miami University students who achieved a perfect 4.0 grade point average for first semester 2015-2016 have been named to the president’s list recognizing academic excellence.

The following local students were recognized: Elizabeth Dimbath of Bellbrook; Natalie Montecalvo of Cedarville; Emily Schaefer of Spring Valley; Kaela Smith, Jeffrey Gudorf, Marissa McIntire, all of Xenia; Lauren Burling, Diana Smith, Stephanie Ryan, Zachary Pollock, Shelby Rudloff, Laura Trick, Joseph Carrafiello, Julianne Hamlin, Leah Hamlin, Sarah Johnson all of Beavercreek.

OSU dean’s list

COLUMBUS — Ohio State University announced its honor roll for the fall semester. The following Greene County residents were named to that list:

Beavercreek: Morgan Hill, Mahentikaa T. Gunasekera, Christian G. Hahm, Kayla N. Higginbotham, Neil Hoh, Andrew T. Litmer, Hannah Riddle, Juan F. Rodriguez, Grace L. Wannemacher, Malerie A. Holte, Asia B. Adomanis, Tanner M. Anderson, Michael T. Bange, Amy N. Austria, Braden R. Bettineschi, Kerry E. Carter, Matthew S. Burns, Kyle E. Cochran, Jacob M. Butman, Matthew J. Dexter, Cara M. Clark, Matthew D. Ferree, Mohit Deshpande, Erin J. Gordon, Ryan N. Detroit, Amoghavarsha B. Krishna, Colleen M. Fazio, Lindsey C. Milliken, Bridget K. Gladden, Colleen M. Moloney, Ariana M. Goffe, Nhu Thi Kieu Nguyen, Helen H. Harris, Giovanni A. Papio, Madeline J. Herrmann, Jessica L. Petrie, Khaled Y. Himed, Jessie L. Predieri, Jarrod A. Manguiat, Emma G. Rumme, Jessica S. Beavercreek, Morgan L. Williams, Nicholas J. Shuman, Gabrielle Tunney, Joseph M. Simons, Brett A. Brunswick, Aakash Singh, Alexander J. Butner, Zachary D. Uzzel, Jessica L. Cooper, Abigail M. Weekes, John W. Daniels, Karthik B. Chakravarthy, Zachary T. Diakiw, Michael Chu, Nathan T. Fiorino, Cameo J. Frantz, Olivia M. Geist, Christopher Z. Getts, Emily N. Hentrich, Aric J. Albers, Catherine P. McNutt, Nicole M. Ashurst, Meera K. Nagarajan, Matthew M. Bauman, Alexandra Powell, Kenneth J. Elsbernd, Morgan N. Rauls, Emily C. Engle, Brianna A. Schneider, Regina C. Gallagher, Jaxon T. Wilkerson, Maria C. Gerbic, Darin Soat, Matthew R. Green, Joseph J. Kozar, Stacey L. Honious, Dylan M. Kunkel, Hannah L. Konicki, Sarah E. Kyne, Andrew D. Eberly, Jacob D. Lebamoff, Nathaniel M. Hemmert, Jordan M. Rasp, Rachael M. Hill, Grace E. Koogler, Sayan Manna, Sohom Manna.

MU dean’s list

OXFORD — Miami University students who achieved a 3.5 or better grade point average for first semester 2015-2016 have been named to the dean’s list recognizing academic performance.

The following Greene County residents were named to that list: Rachel Duffy, Christy Winters, Samantha Sennet, Leah Simon, Christine Delong, Emily Grunder, Mackenzie Powlette, Vincent Tong, all of Bellbrook; Terra Collier, Bridget O’Dell, Courtney Adams, Bradley Hurst, Justin Rogers, all of Fairborn; Ashley Haines, Rachael Steed, Scott Kallet, Samantha Manguiat, Mahaley Evans, Abigail Culpepper, Holly Sefton, Madison Tracy, Jeffrey Gord, Cole Retzloff, all of Beavercreek.

KSU dean’s list

KENT — Kent State recognizes undergraduate students who have been named to the dean’s list for fall 2015. Undergraduate students who obtain a 3.400 GPA or higher while maintaining 12 or more credit hours during the fall qualify to receive this honor. The following local students were recognized: Dallas Huff, Kelly Travillian, Vignasiddh Enukonda, Mindy Dacri-Kim, Robert Maxwell, Ryan Dunn, Camille Winslow all of Beavercreek; Daniel Yost of Bellbrook.

Herting makes list

CEDARVILLE — Cedarville University announced that Elizabeth Herting was named to the dean’s honor list for fall semester. Herting is the daughter of Carl and Judy Herting of Beavercreek. She is a sophomore majoring in AYA math education.

OSU students graduate

COLUMBUS – The Ohio State University has issued the list of students who earned degrees at commencement exercises on Dec. 20, 2015. The university awarded 3,305 degrees at the ceremony, including 212 doctoral, 9 professional, 450 masters, 2,377 bachelors, 255 associates and 2 certificates. Local students graduating include:

Fairborn – Katherine L. Isaacs – bachelor of arts; Andrew W. May – bachelor of science in civil engineering; Jamestown – Faraan A. Qureshi – bachelor of arts; Spring Valley – Bryan J. Brewer – bachelor of science in chemical engineering; Rolland E. Donnelly – bachelor of arts;

Beavercreek – Kyle E. Cochran – bachelor of science in chemical engineering magna cum laude; Kyle E. Cochran – bachelor of science in chemical engineering with honors in engineering; Grace L. Wannemacher – bachelor of science in computer science and engineering magna cum laude; Justin L. Darding – bachelor of science in business administration; Bridget K. Gladden – bachelor of science with honors in arts; Rebecca R. Goffe – bachelor of science environment and natural resources cum laude; Nicholas J. Shuman – Bachelor of Science with Honors in Arts magna cum laude; Samantha R. Hibbert – bachelor of science in education; Lindsey C. Milliken – bachelor of science in business administration; Jon A. Miner – bachelor of science environment and natural resources; Adirah S. Villarreal – bachelor of science cum laude; Sashi M. Fernando – bachelor of science in chemical engineering.

Greene County News report compiled by Merrilee Embs.

Greene County News report compiled by Merrilee Embs.